Bolu, jeolojik özellikleri dolayısıyla çok sayıda jeotermal su kaynağına ve kaplıcaya ev sahipliği yapıyor. Bolu kaplıcaları, yüzyıllardan bu yana aktif bir şekilde kullanılıyor. Hatta bu kaplıcalardan Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde bile beğeniyle bahsediliyor.

 

1. Karacasu Kaplıcaları

Termal turizm açısından önemli bir yere sahip olan Bolu’nun merkez bölgesine 5 km uzaklıkta yer alan Karacasu Kaplıcaları, Seben Dağları eteklerinde bulunuyor. Ormanlar arasında sakin bir dinlenme atmosferi sunan Karacasu bölgesinde termal olanaklar sunan tesisler yer alıyor.

Karacasu Kaplıcaları’nın su sıcaklığı 42-44 derece, Ph değeri ise 6,3 olarak biliniyor. Bu kaplıcadan çıkan sular banyo ve içme kürlerine elverişli bir yapıya sahip.

2. Babas Kaplıcası

Bolu’nun Mudurnu ilçesine 5 km uzaklıkta yer alan Babas Kaplıcası, Gürçam Köyü yakınlarında bulunuyor. Burada görülen travertenlerin arasından çıkan kaplıca suyu, 40 derecelik sıcaklığa sahip.

3. Sarot Kaplıcası

Mudurnu ilçesine bağlı Ilıca Köyü içinde yer alan Sarot Kaplıcası, 1500 yıldan fazla zamandır kullanılıyor. Buradaki kaplıcanın tarihi bir hamamı bile bulunuyor. Termal olanakların sunulduğu tesisler bölgede hizmet veriyor.

Sarot Kaplıcası’ndan çıkan suyun sıcaklığı 66 derece. Bu kaplıcanın suyu acı sular grubunda yer alıyor. Hem içme hem banyo kürleri için kullanılabiliyor.

4. Pavlu (Kesenözü) Kaplıcası

Bolu’nun Seben ilçesinde bulunan Pavlu Kaplıcası, Kesenözü Köyü’nde yer alıyor. Bu alan Kesenözü Kaplıcası olarak köyün adıyla da anılıyor. Çevrede bulunan termal tesislerde konaklayarak Pavlu Kaplıcası’nın suyundan faydalanabilirsiniz. Banyo kürü olarak kullanılan kaplıca suyunun sıcaklığı 78 derece.

5. Çatak Kaplıcası

Himmetoğlu Köyü yakınlarında bulunan Çatak Kaplıcası, Göynük’te bulunan oldukça güzel bir vadide yer alıyor. Romalılardan beri varlığını sürdürdüğüne inanılan kaplıcanın suyu 32 derece olarak ölçülüyor.